יום שני, 3 בדצמבר 2012

הטבע להגנת החברה

והפעם בקולוקוויום (26/11/2012),

פגשנו את עירית גזית מהמרכז ליישום התנהגות בעלי חיים לצרכים בטחוניים. עירית שיתפה אותנו בהיביטים מסויימים (מה שאפשר...) מתחום עיסוקה: "ידידו הטוב של האדם - שימוש בכלבים לצרכים אזרחיים ובטחוניים"


חיילי יחידת עוקץ, והמפעילים שלהם
ברכת הדרך

בגדול מבין השימושים המרכזיים של כלבים ביחידת עוקץ: הרחת חומרי נפץ, תקיפה וגישוש, נחשפנו בעיקר לענייני התקיפה וההרחה, מהצד המחקרי כמובן. היה מעניין מאד, בעיקר תפסה אותי ההתמודדות עם אתגרים ייחודיים באילוף וכן ב"תפעול" הכלב בשטח. למשל, סיפרה עירית על מתקן שפיתחו ביחידת המחקר ומאפשר לדעת מרחוק האם הכלב אכן ריחרח שטח חשוד או שמא באותו זמן היה עסוק בהלחתה (נידוף נוזלים דרך הפה כדי לצנן את הגוף) ואז כושר ההרחה שלו מתמעט, ועוד שלל המצאות יצירתיות.

משקיעים בדור העתיד

אם תהיתם מה חשיבות המחקר בתחום הנה לכם ציטוט מתוך ויקיפדיה בערך "כלבים נגד טנקים" (מבלי להתייחס לעניין חיי הכלב שודאי מעלה הרהור או שניים):
"כלבים מסוג זה הופעלו על ידי ברית המועצות במהלך מלחמת העולם השנייה כנגד טנקים גרמניים. הסובייטים אימנו את הכלבים באמצעות הנחת מזון תחת הטנקים, אך מאחר שבמהלך האימונים נעשה שימוש בטנקים סובייטים, אשר השונה מהטנקים הגרמנים פעלו על דיזל ולא על בנזין, דבר זה גרם לכלבים לרוץ מתחת לטנקים סובייטיים דווקא, אשר נדפו ריח דיזל ולא אל טנקי אויב אשר נדפו ריח בנזין. כמו כן, הכלבים לא גילו התלהבות לרוץ לכיוון טנקים פעילים וכך הפכו למסוכנים לכל בשדה הקרב."


בענין אחר, הפינה "נהנתי - שיתפתי" חזרה אף היא לתחייה. באדיבות תרצה שטרן, ראינו סרטון ובו מצולם שלך בעת תפיסת דגים. הצילומים מרהיבים, מומלץ (חפשו את הלינק בדף המתאים).


להתראות בקולוקוויום הבא,
משה

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה